Program

Monday 20.11

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

18.00-19.00
ARTIST TALK

Södra Tvärgatan
Fritt inträde / Vapaa pääsy / Free entry

Guillermo Galindo, konstnär/taiteilija/artist

 

Tuesday 21.11

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

18.00-19.00
Lilla RUSK / Pikku RUSK / Little RUSK

Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall
Fritt inträde / Vapaa pääsy / Free entry

Jakobstadsnejdens musikinstituts studerande och lärare uppträder / Pietarsaaren seudun musiikkiopiston oppilaat ja opettajat esiintyvät / Students and teachers at Jakobstadsnejdens musikinstitut perform

Wednesday 22.11

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

19.00 –  21.00     
RUSK 1 “It started with a word”
(Öppningskonsert / Avajaiskonsertti / Opening concert)

Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall
Biljetter/Liput/Tickets: 25/15€

 

Cecilia Damström: Ordet
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet,
Daniel Rowland, violin/viulu I,
Kreeta-Maria Kentala, violin/viulu II,
Riitta-Liisa Ristiluoma, altviolin/alttoviulu/viola,
Tomas Nunez-Garces, cello/sello,
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass,
Annika Mylläri, röst/ääni/voice,
Sören Lillkung, röst/ääni/voice

Franz Schreker: Der Wind
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet,
Hervé Joulain, valthorn/käyrätorvi/French horn,
Hugo Ticciati, violin/viulu,
Tomas Nunez-Garces, cello/sello,
Natacha Kudritskaya, piano

Sauli Zinovjev: Piano Quartet ”Chasse- Neige”
Natacha Kudritskaya, piano,
Hugo Ticciati, violin/viulu/violin,
Riitta-Liisa Ristiluoma, altviolin/alttoviulu/viola,
Tomas Nunez-Garces, cello/sello

 PAUS / VÄLIAIKA / INTERMISSION 

G.Lubbe – G.Ligeti: Ubuntu, för altviolin och strupsång/alttoviululle ja kurkkulaululle/for viola and overtone singing – Från sonaten för soloaltviolin/Alttoviulusoolosonaatista/from the Sonate for solo Viola:

I Hora Lunga
II Loop

Gareth Lubbe, altviolin/alttoviulu/viola & strupsång/kurkkulaulua/overtone singing

Johannes Brahms: Pianokvintett / Pianokvintetto / Piano Quintet op. 34 / F-dur/F-duuri/F major
Natacha Kudritskaya, piano,
Daniel Rowland, violin/viulu I
Hugo Ticciati, violin/viulu II.
Gareth Lubbe, altviolin/alttoviulu/viola,
Julian Arp, cello/sello

Thursday 23.11

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

19.00-19.45 
RUSK 2 “ Roots and improvisations 1 – Five years of RUSK”

Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall, 19.00-19.45
Biljetter/Liput/Tickets: 25/15€ & 45€ (RUSK 2 + RUSK 3)

 

Song of the birds (trad.) – Schnittke – Impro
Gareth Lubbe, Niek de Groot, Guillermo Galindo

Wiljami Niittykoski – J.S. Bach: Niittykoski mollipolska – Sarabande d-moll/d-molli/D minor
Kreeta-Maria Kentala, violin/viulu

 Konsta Jylhä – J. S. Bach: Valssi Jaanalle – Gigue (partita d-moll / d-molli / D minor)
Kreeta-Maria Kentala, violin/viulu

Raoul Björkenheim: Quintessence
Raoul Björkenheim, gitarr/kitara/guitar
Daniel Rowland, violin/viulu I
Hugo Ticciati, violin/viulu II
Gareth Lubbe, altviolin/alttoviulu/viola
Julian Arp, cello/sello

 

20.00-21.00
RUSK 3 ”Roots and improvisations 2”

Black Box, Campus Allegro
Biljetter/Liput/Tickets: 25/15€ & 45€ (RUSK 2 + RUSK 3)

Raoul Björkenheim, Guillermo Galindo, Benny Ojala 

 

21.30-22.15
RUSK 4 “RUSK goes O’Learys”

O´Learys Jakobstad
Biljetter/Liput/Tickets: 7/5€

Raoul Björkenheim, Gareth Lubbe, students

 

22.30-23.30
LATE NIGHT JAM @ BLACK SHEEP PUB & TERRACE

Black Sheep Pub & Terrace
Fritt inträde/Vapaa pääsy/Free entry

RUSK-artister/RUSK artists/RUSK-taiteilijat

I samarbete med/Yhteistyössä/In co-operation with: Jazzoo r.f.

 

Friday 24.11

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

13.00-16.00
JUBILEUMSSEMINARIUM/JUHLASEMINAARI

Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall
Biljetter/Liput/Tickets: 50€ + exp.avg./toim.maksu/exp.fee.

mera information/lisätietoja/more information:
http://ruskfestival.fi/jubileumsseminarium/

 

18.00-19.00
RUSK 5 “Apart/Together”

Jakobstads museum/Pietarsaaren Museo/ Jakobstad’s Museum
Biljetter/Liput/tickets: 25/15€ & 45€ (RUSK 3 + RUSK 4)

 

J.S. Bach – Trad.: Gavotte en rondoe – Pikkulukkarin sotiisi
Kreeta-Maria Kentala, violin/viulu

 J.S. Bach: Goldbergvariationerna / Goldberg-muunnelmat / Goldberg variations BWV 988
Daniel Rowland, violin/viulu
Gareth Lubbe, altviolin/alttoviulu/viola
Julian Arp, cello/sello

B. Berwald: Kvartett för och blåsare, op. 1 / Kvartetto pianolle ja puhaltajille op. 1 / Quartet for piano and winds, op. 1
Natacha Kudritskaya, piano
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Hervé Joulain, valthorn/käyrätorvi/french horn
Bram van Sambeek, fagott/fagotti/bassoon

  

19.00-19.15
KONSERT-INTRO / KONSERTTI-INTRO / CONCERT INTRO

Östra Långgatan (Aula)

 

19.30-20.10
RUSK 6 “Identity”

Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall
Biljetter/Liput/Tickets: 25/15€ & 45€ (RUSK 3 + RUSK 4)

 

Trad. – J.S. Bach:  Peltoniemen hintrikin surumarssi (trad.) –  Allemande d-moll/d-molli
Kreeta-Maria Kentala, violin/viulu

Toivo Kuula: Eteläpohjalaisia tansseja, op. 17a (3,1,2)
Kreeta-Maria Kentala, violin/viulu
Natacha Kudritskaya, piano

Jean Sibelius (arr./sov. Jaakko Kuusisto): En Saga, op. 9 för oktett/oktetille/for octet        Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet,
Hervé Joulain, valthorn/käyrätorvi/french horn,
Bram van Sambeek, fagott/fagotti/bassoon,
Kreeta-Maria Kentala, violin/viulu,
Hugo Ticciati, violin/viulu,
Riitta-Liisa Ristiluoma, altviolin/alttoviulu/viola,
Tomas Nuñez-Garcés, cello/sello, 
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass

Ralf Nyqvist (arr./sov.): Vismedley
Festivalartister, ensemble och sångare från Musikhuset i Jakobstad
Festivaaliartistit, Pietarsaaren Musiikkitalon laulajat ja ensemble
Festival artists, singers and ensemble from Musikhuset Jakobstad

 

20.30-23.00       
RUSK JUBILEUMSMIDDAG / JUHLAILLALLINEN / ANNIVERSARY DINNER

Campus Allegro 24.11, 20.30-23.00

 

Appetizer

Three course dinner with 2 glasses of wine/beer or non-alcoholic beverage

Music entertainment by violinist Daniel Rowland and pianist Natacha Kudritskaya

 

 

Saturday 25.11

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

 

18.15-18.45
Performance/Performanssi: “RISK-RUSK SITUATION”

Södra tvärgatan      

Guillermo Galindo, Novia/Visuella sidan och Novia/Musik
Guillermo Galindo, Novia/Visuaalinen taide ja Novia/Musiikki
Guillermo Galindo, Novia/Visual Arts and Novia/Music

 

19.00-21.00
RUSK 7 “Let it fly”

Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall
Biljetter/Liput/Tickets: 25/15€

 

Bernhard Crusell: Concert Trio “Potpourri” för klarinett, valthorn och fagott / klarinetille, käyrätorvelle ja fagotille / for clarinet, french horn and bassoon
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Hervé Joulain, valthorn/käyrätorvi/french horn
Bram van Sambeek, fagott/fagotti/bassoon

 

Bela Bartok: Stråkkvartett nr. 1 / Jousikvartetto nro 1 / String Quartet No. 1
Daniel Rowland, violin/viulu I
Hugo Ticciati, violin/viulu II
Gareth Lubbe, altviolin/alttoviulu/viola
Julian Arp, cello/sello

 

Sebastian Fagerlund: Oktett “Autumn Equinox” för klarinett, fagott, valthorn och stråkkvintett / Oktetto “Autumn Equinox” klarinetille, fagotille, käyrätorvelle ja jousikvintetille / Octet “Autumn Equinox” for clarinet, bassoon, horn and string quintet
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet,
Bram van Sambeek, fagott/fagotti/bassoon,
Hervé Joulain, valthorn/käyrätorvi/french horn,
Liza Ferschtman, violin/viulu I,
Hugo Ticciati, violin/viulu II,
Riitta-Liisa Ristiluoma, altviolin/alttoviulu/viola,
Tomas Nunez-Garces, cello/sello,
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass

PAUS / VÄLIAIKA / INTERMISSION

P.I. Tchaikovsky: Stråksextett/Jousisekstetto/String Sextet “Souvenir de Florence”
Liza Ferschtman, violin/viulu I,
Daniel Rowland, violin/viulu II,
Gareth Lubbe, altviolin/alttoviulu/viola I,
Riitta-Liisa Ristiluoma, altviolin/alttoviulu/viola II,
Julian Arp, cello/sello I,
Tomas Nunez-Garces, cello/sello II,
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass