Ohjelma

Muutokset mahdollisia

TIISTAI 19.11

Tiistai 19.11, 18.00
Schaumansali

pikku RUSK

Wava-opiston opiskelijat ja opettajat esiintyvät

Anders Sjölind: Fanfare for the peasants

Band of the fanfares

Elin Korneliussen: Blueberry blues

Minijouset

Pauliina Lerche: Hauen sanalla (sov. Peter Lerche)

Doradus, Itälä, Minijouset

Else Myhr: Underjordiskes dans 

Itälä, Musiikkivalmennus, Minijouset

Maaria Salmi: Kuningas jumppaa

Wavan teatteriryhmät 

Dmitry Kabalevsky: The Comedian’s Galop 

Tebom Yoo, primo
Isak Pettersson, secondo

Mats Ödahl: In time we trust 

Bassobändi

Ote Vivaldin teoksesta Neljä vuodenaikaa

Bonanza 2014 

Laleh: Det är vi som bestämmer 

Doradus, Balatako 

Balettikohtaus esityksestä Hokseli Pokseli Poloff

Filippa Kajtfors
Moa Gripenberg 

Ote esityksestä Hokseli Pokseli Poloff

Hokselipokseli Poloff pienryhmä

Säestäjä:
Lars-Victor Mattias Öst 

Vapaa pääsy

KESKIVIIKKO 20.11

VIRALLINEN SPONSORI:

Keskiviikko 20.11, 12.00-12.30
Aula (Campus Allegro)

RUSK Lounaskonsertti

Novia Impro Ensemble

………………………………

Keskiviikko 20.11, 18.15
Aula (Campus Allegro)

Konsertti-intro

………………………………

Keskiviikko 20.11, 19.00
Schaumansali

”INNER CIRCLE”  – vallasta ja vastuusta

Pierre Boulez (1925 2016): Pianosonaatti nro 1 (1946)

I. Lent – Beaucoup plus allant
II. Assez large – Rapide

Paavali Jumppanen, piano

Ludwig van Beethoven (1770 1827): Sonaatti nro 10 G-duuri viululle ja pianolle, Op. 96 (1812) 

I. Allegro moderato
II. Adagio espressivo
III. Scherzo: Allegro – Trio
IV. Poco allegretto

Elina Vähälä, viulu
Paavali Jumppanen, piano

Joseph Haydn (1732 1809): Trio G-duuri huilulle, sellolle ja harpulle, Hob.XV:15 (1790)

I. Allegro
II. Andante
III. Finale. Allegro moderato

Janne Thomsen, huilu
Jan-Erik Gustafsson, sello
Sivan Magen, harppu

VÄLIAIKA

Outi Tarkiainen (1985 – ): Sanasi, kiveen uponneet (2011) 

Senja Rummukainen, sello

Dmitri Schostakovich (1906 – 1975): Pianokvintetto g-molli, Op. 57 (1940)

I. Prelude: Lento
II. Fugue: Adagio
III. Scherzo: Allegretto
IV. Intermezzo: Lento
V. Finale: Allegretto

Anna-Liisa Bezrodny, viulu
Fredrik Paulsson, viulu
Ellen Nisbeth, alttoviulu
Jan-Erik Gustafsson, sello
Paavali Jumppanen,piano

Liput: 25€ (norm.) / 15€ (opisk.)
S-Etukortilla: -2€

 

TORSTAI 21.11

VIRALLISET SPONSORIT:

Torstai 21.11, 12.00-12.30
Aula (Campus Allegro)

RUSK Lounaskonsertti

Wava-opiston opiskelijat

Gabriel-Marie: La Cinquantaine

Elin Westerlund, sello
Erna Westerlund, piano

D. Alexander: Höstfägring

Josefine Lindvall, piano

L. Miikkulainen & E. Sarmanto-Neuvonen: Huoleton hummeri

Eeli Gäddnäs, piano

G.F. Händel: Largo

Eeli Gäddnäs, sello

R. Galliano: Song for Joss

Maisa Laakso, harmonikka

A. Vivaldi: syksy/talvi/kevät/kesä

Bonanza 2014

C.W. Gluck: Dance des Champs Elysées

Victoria Myntti, huilu

G. Donizetti: Sonata for flute and piano in C

Largo. Allegro

Emmi Haapamäki, huilu

Säestys: Anna-Kaisa Rautanen

………………………………

Torstai 21.11, 18.15
Aula (Campus Allegro)

Konsertti-intro

………………………………

Torstai 21.11, 19.00
Schaumansali

”GARDEN OF JOY AND SORROW” vallasta ja tasapainosta

Franz Anton Hoffmeister (1754 1812): Soolokvartetto nro 1 D-duuri kontrabassolle, viululle, alttoviululle ja sellolle (n. 1800)

I. Allegro moderato
II. Adagio
III. Rondeau

Niek de Groot, kontrabasso
Anna-Liisa Bezrodny, viulu
Fredrik Paulsson, alttoviulu
Jan-Erik Gustafsson, sello

Missy Mazzoli (1980  ): Magic with everyday objects kvintetille (2007) 

Jarmo Saari, sähkökitara
Janne Thomsen, huilu
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Emil Holmström, piano
Niek de Groot, kontrabasso

Maurice Ravel (1875 1937): Tzigane (1924)

Anna-Liisa Bezrodny, viulu
Sivan Magen, harppu

VÄLIAIKA

Sofia Gubaidulina (1931  ): The Garden of Joy and Sorrow huilulle, alttoviululle ja harpulle (1980)

Janne Thomsen, huilu
Ellen Nisbeth, alttoviulu
Sivan Magen, harppu

Franz Schubert (1797 – 1828): Pianokvintetto A-duuri ’Die Forelle’ D.667 (1819)

I. Allegro vivace
II. Andante
III. Presto – Trio
IV. Andatino – [Variatzioni]. Allegretto
IV. Allegro giusto

Elina Vähälä, viulu
Ellen Nisbeth, alttoviulu
Senja Rummukainen, sello
Niek de Groot, kontrabasso
Paavali Jumppanen, piano

Liput: 25€ (norm.) / 15€ (opisk.)

………………………………

Torstai 21.11, 21.00
Black Sheep Pub & Terrace

“RUSK goes Thursday Jazz”

21.00 Novia Impro Ensemble:
Anu Keski-Saari, Emma Strömbäck, Sarah Salmi, Heidi Lång, Susanna Halden, Mikko Leppikangas

22.00 Jarmo Saari & Jukka Perko 

Yhteistyössä: Jazzoo r.f.

Liput: 10€/8€

 

PERJANTAI 22.11

VIRALLINEN SPONSORI:

Perjantai 22.11, 12.00-12.30
Aula (Campus Allegro)

RUSK Lounaskonsertti

Yrkesakademin i Österbotten:in opiskelijat

………………………………

Perjantai 22.11, 18.00

Malmin talo (Pietarsaaren kaupunginmuseo)

”SIIMES*”

*an allegorical hiding place deep in the forest, from where one can easily observe the surrounding reality.

Clara Schumann (1819 1896): Kolme romanssia viululle ja pianolle, Op. 22 (1853)

I. Andante molto
II. Allegretto
III. Leidenschaftlich schnell

Elina Vähälä, viulu
Paavali Jumppanen, piano

Outi Tarkiainen (1985  ): Siimes puupuhallinkvintetille (2017) 

I. In the Water
II. Flash
III. In the Ashes

Janne Thomsen, huilu
Takuya Takashima, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
József Hárs, käyrätorvi

Sofia Gubaidulina (1931  ): Sonaatti kontrabassolle ja pianolle (1975)

Niek de Groot, kontrabasso
Emil Holmström, piano

Liput: 15€ (norm.) / 10€ (opisk.)

……………………………………

Perjantai 22.11, 19.00
Aula (Campus Allegro)

Konsertti-intro

………………………………

Perjantai 22.11, 19.30
Schaumansali

“STRINGS TO THE BONE”

Igor Stravinsky (1882 1971): Konsertto jousille D (1946)

I. Vivace
II. Arioso: Andantino
III. Rondo: Allegro

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

Aaron Copland (1900 1990): Konsertto klarinetille, jousille, harpulle ja pianolle (1948)

I. Slowly and expressively – Cadenza
II. Rather fast

Christoffer Sundqvist, klarinetti
József Hárs, kapellimestari
Emil Holmström, piano
Sivan Magen, harppu
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

VÄLIAIKA

Sebastian Fagerlund (1972  ): Strings to the Bone jousiorkesterille  (2015) 

József Hárs, kapellimestari
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

Outi Tarkiainen (1985  ): Liebklinge sopraanosaksofonille  ja orkesterille

Jukka Perko, sopraanosaksofoni
József Hárs, kapellimestari
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri*

*Janne Thomsen, huilu
Takuya Takashima, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Sivan Magen, harppu
Iiro Koskinen, käyrätorvi

Liput: 25€ (norm.) / 15€ (opisk.)

 

LAUANTAI 23.11

Lauantai 23.11, 14.00
Robert’s Coffee

ARTIST TALK

Sebastian Fagerlund, taiteellinen johtaja & Outi Tarkiainen, vuoden säveltäjä ym.

………………………………

Lauantai 23.11, 18.15
Aula (Campus Allegro)

Konsertti-intro

………………………………

Lauantai 23.11, 19.00
Schaumansali

”VIER LETZTE LIEDER” – voimasta ja voimattomuudesta

Konsertti on omistettu läheiselle ystävälle, joka on poistunut keskuudestamme.

Richard Wagner (1813 1883): Siegfriedin surumarssi kamariyhtyeelle “Götterdämmerung” (1874) (sov. Emil Holmström)

Anna-Liisa Bezrodny, viulu
Fredrik Paulsson, viulu
Ellen Nisbeth, alttoviulu
Senja Rummukainen, sello
Niek de Groot, kontrabasso
Mirka Viitala, piano
Emil Holmström, synth
Jarmo Saari, sähkökitara
Janne Thomsen, huilu
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Takuya Takashima, oboe
Otto Virtanen, fagotti
József Hárs, käyrätorvi

Christoph Willibald Gluck (1714 1787): Autuaiden sielujen tanssi Orfeus ja Eurydike-oopperasta

Janne Thomsen, huilu
Sivan Magen, harppu

Thea Musgrave (1928  ): Orfeo I huilulle ja ääniraidalle (1975)

Janne Thomsen, huilu

Franz Liszt (1811 – 1886): Am Grabe Richard Wagners (1883)

Emil Holmström, piano

Igor Stravinsky (1882 – 1971): Danse infernale Tulilinnusta (1910) (sov. Guido Agosti 1928)

Mirka Viitala, piano

VÄLIAIKA

Outi Tarkiainen (1985  ): Kunnes kivi halkeaa (2008)

Fredrik Paulsson, viulu

Ennio Morricone (1928  ): ”Gabrielin Oboe” (1986) (sov. Bart Snauwaert)

Takuya Takashima, oboe
Anna-Liisa Bezrodny, viulu
Fredrik Paulsson, viulu
Ellen Nisbeth, alttoviulu
Senja Rummukainen, sello
Niek de Groot, kontrabasso
Jarmo Saari, sähkökitara

Richard Strauss (1864 1949): Vier letzte Lieder (1948/1950) (sov. Bob Zimmerman)

I. Frühling
II. September
III. Beim Schlafengehen
IV. Im Abendrot

Helena Juntunen, sopraano
Fredrik Paulsson, viulu
Ellen Nisbeth, alttoviulu
Jan-Erik Gustafsson, sello
Niek de Groot, kontrabasso
Mirka Viitala, piano
Christoffer Sundqvist, klarinetti
József Hárs, käyrätorvi

Liput: 25€ (norm.) / 15€ (opisk.)
S-Etukortilla: -2€

MUU OHJELMA

Näyttely 11.11.-24.11.2019

Södra Tvärgatan

Balatako 10 vuotta

Kuvataidelinja, Wava-opisto (Oppilastöitä 5-16-vuotiaita)

………………………………

Näyttelykokonaisuus 21.11.-5.12.2019

Avajaiset 20.11, 17.30

White Box

The Shift
Näytteilleasettajat: Christa Friberg, Kevin Åkerlund, Fedor Chuppin, Volha Tsikhanchuk, Catarina Clayhills, Moa Lundqvist & Elin Larsson

Makt – visuella gestaltningar
Näytteilleasettajat: Christa Friberg, Alexander Granqvist, Tim Jansson & Laura Särs

Vihreä seinä (aula)

Liquid Gold
Näytteilleasettaja: Carl-Victor Nyman