Program

Ändringar möjliga

TISDAG 19.11

Tisdag 19.11, 18.00
Schaumansalen

lilla RUSK 

Studerande och lärare vid Wava-institutet uppträder

Fritt inträde

ONSDAG 20.11

Onsdag 20.11, 19.00
Schaumansalen

”INNER CIRCLE”  – om makt och ansvar

Pierre Boulez (1925 2016): Pianosonat nr 1 (1946)

I. Lent – Beaucoup plus allant
II. Assez large – Rapide

Paavali Jumppanen, piano

Ludwig van Beethoven (1770 1827): Sonat nr. 8 G-dur för violin och piano, Op. 30/3 (1801 – 1802) 

I. Allegro assai
II. Tempo di Minuetto, ma molto moderato e grazioso
III. Allegro vivace

Elina Vähälä, violin
Paavali Jumppanen, piano

PAUS

Outi Tarkiainen (1985 – ): Thy Words Submerged in Stone (2011)

Senja Rummukainen, cello

Dmitri Schostakovich (1906 – 1975): Pianokvintett g-moll, Op. 57 (1940)

I. Prelude: Lento
II. Fugue: Adagio
III. Scherzo: Allegretto
IV. Intermezzo: Lento
V. Finale: Allegretto

Anna-Liisa Bezrodny, violin
Fredrik Paulsson, violin
Ellen Nisbeth, viola
Jan-Erik Gustafsson, cello
Paavali Jumppanen,piano

Biljetter/Liput/Tickets: 25€ (norm.) / 15€ (stud.)
Med S-Förmånskortet: -2€

 

TORSDAG 21.11

Torsdag 21.11, 19.00
Schaumansalen

”GARDEN OF JOY AND SORROW” – om makt och balans

Franz Anton Hoffmeister (1754 1812): Solokvartett nr 1 D-dur för kontrabas, violin, viola och cello

I. Allegro moderato
II. Adagio
III. Rondeau

Niek de Groot, kontrabas
Anna-Liisa Bezrodny, violin
Fredrik Paulsson, viola
Senja Rummukainen, cello

Missy Mazzoli (1980  ): Magic with everyday objects för kvintett (2007) 

Jarmo Saari, elgitarr
Janne Thomsen, flöjt
Christoffer Sundqvist, klarinett
Emil Holmström, piano
Niek de Groot, kontrabas

PAUS

Sofia Gubaidulina (1931  ): The Garden of Joy and Sorrow för flöjt, viola och harpa (1980)

Janne Thomsen, flöjt
Ellen Nisbeth, viola
Sivan Magen, harpa

Franz Schubert (1797 – 1828): Pianokvintett A-dur ’Die Forelle’ Op. 114. D.667 (1819)

I. Allegro vivace
II. Andante
III. Presto – Trio
IV. Andatino – [Variatzioni]. Allegretto
IV. Allegro giusto

Elina Vähälä, violin
Ellen Nisbeth, viola
Jan-Erik Gustafsson, cello
Niek de Groot, kontrabas
Paavali Jumppanen, piano

Biljetter: 25€ (norm.) / 15€ (stud.)

………………………………

Torsdag 21.11, 21.00
Black Sheep Pub & Terrace

“RUSK goes Thursday Jazz”

Jarmo Saari, Jukka Perko m.fl.

I samarbete med: Jazzoo r.f.

Biljetter: 10€/8€

 

FREDAG 22.11

Fredag 22.11, 18.00

Malmska gården  (Jakobstads museum)

”SIIMES*”

*an allegorical hiding place deep in the forest, from where one can easily observe the surrounding reality.

Clara Schumann (1819 1896): Tre Romanser för violin och piano, Op. 22 (1853/1855)

I. Andante molto
II. Allegretto
III. Leidenschaftlich schnell

Anna-Liisa Bezrodny, violin
Paavali Jumppanen, piano

Outi Tarkiainen (1985  ): Siimes för blåskvintett (2017) 

I. In the Water
II. Flash
III. In the Ashes

Janne Thomsen, flöjt
TBA, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinett
TBA, fagott
József Hárs, valthorn

Sofia Gubaidulina (1931  ): Sonat för kontrabas och piano (1975)

Niek de Groot, kontrabas
Emil Holmström, piano

Biljetter: 15€ (norm.) / 10€ (stud.)

……………………………………

Fredag 22.11, 19.30
Schaumansalen

“STRINGS TO THE BONE”

Igor Stravinsky (1882 1971): Konsert för stråkar D-dur (1946)

I. Vivace
II. Arioso: Andantino
III. Rondo: Allegro

Mellersta Österbottens Kammarorkester

Aaron Copland (1900 1990): Konsert för klarinett och stråkorkester (1947-1948)

1. Slowly and expressively – Cadenza
2. Rather fast

Christoffer Sundqvist, klarinett
József Hárs, dirigent
Emil Holmström, piano
Mellersta Österbottens Kammarorkester

PAUS

Sebastian Fagerlund (1972  ): Strings to the Bone för stråkorkester (2015) 

József Hárs, dirigent
Mellersta Österbottens Kammarorkester

Outi Tarkiainen (1985  ): Liebklinge för sopransaxofon och orkester

Jukka Perko, sopransaxofon
József Hárs, dirigent
Mellersta Österbottens Kammarorkester*

*Janne Thomsen, flöjt
TBA, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinett
TBA, fagott
TBA, valthorn

Biljetter: 25€ (norm.) / 15€ (stud.)

 

LÖRDAG 23.11

Lördag 23.11, 19.00
Schaumansalen

”VIER LETZTE LIEDER” – om makt och maktlöshet

Richard Wagner (1813 1883): Siegfrieds dödsmarch för kammarensemble “Götterdämmerung” 

Anna-Liisa Bezrodny, violin
Fredrik Paulsson, violin
Ellen Nisbeth, viola
Senja Rummukainen, cello
Jan-Erik Gustafsson, cello
Niek de Groot, kontrabas
Marianna Shirinyan, piano
Emil Holmström, synth
Janne Thomsen, flöjt
Christoffer Sundqvist, klarinett
TBA, oboe
TBA, fagott

Christoph Willibald Gluck (1714 1787): Ballad för flöjt och harpa

Janne Thomsen, flöjt
Sivan Magen, harpa

Thea Musgrave (1928  ): Orfeo I för flöjt och ljudband (1975)

Janne Thomsen, flöjt

PAUS

Outi Tarkiainen (1985  ): Kunnes kivi halkeaa (2008)

Fredrik Paulsson, violin

Ennio Morricone (1928  ): ”Gabriels Oboe” (1986)

TBA, oboe
Anna-Liisa Bezrodny, violin
Fredrik Paulsson, violin
Ellen Nisbeth, viola
Senja Rummukainen, cello
Jan-Erik Gustafsson, cello
Niek de Groot, kontrabas

Richard Strauss (1864 1949): Vier Letzte Lieder (1948/1950)

Frühling
September
Beim Schlafengehen
Im Abendrot

Helena Juntunen, sopran
Fredrik Paulsson, violin
Ellen Nisbeth, viola
Jan-Erik Gustafsson, cello
Niek de Groot, kontrabas
Marianna Shirinyan, piano
Christoffer Sundqvist, klarinett
József Hárs, valthorn

Biljetter: 25€ (norm.) / 15€ (stud.)
Med S-Förmånskortet: -2€