Program

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

PROGRAMBOK / OHJELMAKIRJA:
Rusk 2018 – Program-Ohjelma

TISDAG 20.11


lilla/pikku/little RUSK
18.00, Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall

Konsert med elever och lärare från Jakobstadsnejdens musikinstitut 
Konsertissa esiintyy Pietarsaaren seudun musiikkiopiston oppilaat ja opettajat
Concert with the students and teachers at Jakobstadsnejdens musikinstitut

Balatako, ljusblåa gruppen             
Vågen – Målning här och nu

Musiklekskolans kantelegrupper / Musiikkileikkikoulun kanteleryhmät
Valkoinen laiva / Båten på vågen – Jorma Ollaranta

Musikförberedelsegrupp + Kantelebarnen / Musiikkivalmennusryhmä + Kantelelapset
Seilorisiili – Salla Marttila

Pianoduo: Selma Nordström, David Häggblom       
Cold Duck Time – Eddie Harris  

Minijouset / Ministråkar
Hop, skip and jump – Sheila M. Nelson

Tähti teatteri / Stjärnteatern
Liukastuminen – Tähti Teatteri

Bastrio – Bassotrio: Jon Sundberg, Emil Forsander, Mats Ödahl
Evil Morty – Andrew Seoul                        
Enchanted Dreamscape – Mats Ödahl

Juniordragspelsgruppen / Junioriharmonikkaryhmä
Sasha – L. Holm
Sambelele – Trad.

Tove Nyberg m.fl/ym.
Performance

Nyckel 5 –  kompositioner / Avain 5 –  sävellykset
Erica Snårbacka                               
Hanna Granqvist
Zafir Emran
Miska Sillanpää

Fritt inträde/Vapaa pääsy/Free entry

 

ONSDAG 21.11


OFFICIELL SPONOSOR / VIRALLINEN SPONSORI / OFFICIAL SPONSOR


LUNCHKONSERT / LOUNASKONSERTTI / LUNCH CONCERT
12.30, Campus Allegro aula/foyer

Studerande från Musikhuset i Jakobstad
Pietarsaaren Musiikkitalon opiskelijat
Students from Musikhuset i Jakobstad

0€

…..

KONSERTINTRO/KONSERTTI-INTRO/CONCERT INTRO
18.15, Campus Allegro foajé/aula/foyer

0€

 …..

FLAMMA – FLAME – LIEKKI
19.00, Schaumansalen / Schaumansali / Schauman Hall

Erkki-Sven Tüür (1959 – ):
Flamma

Simon Crawford-Phillips, dirigent/kapellimestari/conductor
Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri/Mellersta Österbottens kammarorkester/The Ostrobothnian Chamber Orchestra

Joseph Haydn (1732-1809):
Cellokonsert nr 1 C-dur / Sellokonsertto nro 1 C-duuri / Cello Concerto No 1 C Major, Hob VIIb:1

Moderato 
Adagio
Allegro Molto

Nicolas Altstaedt, cello/sello
Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri/Mellersta Österbottens kammarorkester/The Ostrobothnian Chamber Orchestra

PAUS – VÄLIAIKA – INTERMISSION

Arvo Pärt (1935 – ):
Tabula Rasa

Ludus
Silentium

Simon Crawford-Phillips, dirigent/kapellimestari/conductor
Hugo Ticciati, violin/viulu
Elina Vähälä, violin/viulu
Heini Kärkkäinen, piano
Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri/Mellersta Österbottens kammarorkester/
The Ostrobothnian Chamber Orchestra

Konserten radieras av YLE
YLE radioi konsertin
Radio broadcast via YLE

25/15€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee

 

TORSDAG 22.11


OFFICIELL SPONOSOR / VIRALLINEN SPONSSORI / OFFICIAL SPONSOR

 


LUNCHKONSERT / LOUNASKONSERTTI / LUNCH CONCERT
12.30, Campus Allegro aula/foyer

Studerande från Musikhuset i Jakobstad
Pietarsaaren Musiikkitalon opiskelijat
Students from Musikhuset i Jakobstad

0€

…..

KONSERTINTRO / KONSERTTI-INTRO / CONCERT INTRO
18.15, Campus Allegro aula/foyer

 …..

VIA BALTICA
19.00, Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall

Joseph Haydn (1732-1809):
Trio för flöjt, cello och piano i D-dur, Hob XV 16
Trio huilulle, sellolle ja pianolle D-duuri, Hob XV 16
Trio for flute, cello and piano D Major, Hob XV 16

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Jakob Koranyi, cello/sello
Heini Kärkkäinen, piano

Erkki-Sven Tüür (1959 – ):
Fata Morgana 

Hugo Ticciati, violin/viulu
Jakob Koranyi, cello/sello
Simon Crawford-Phillips, piano

Sebastian Fagerlund (1972):
Fuel II – Finländskt uruppförande/Suomen ensiesitys/Finnish premiere

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Hugo Ticciati, violin/viulu
Jakob Koranyi, cello/sello
Heini Kärkkäinen, piano

PAUS – VÄLIAIKA – INTERMISSION

Anton Webern (1883-1945):
“Four pieces” för violin och piano/viululle ja pianolle/for violin and piano

I. Sehr langsam
II. Rasch
III. Sehr langsam
IV. Bewegt

Elina Vähälä, violin/viulu
Simon Crawford-Phillips, piano

Arnold Schönberg (1874-1951) – Arr./Sov. Anton Webern (1883-1945):
Kammersinfonie nr/nro/No 1, op. 9

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Elina Vähälä, violin/viulu
Nicolas Altstaedt, cello/sello
Heini Kärkkäinen, piano

Johann Strauss (1825-1899) – Arr./Sov. Arnold Schönberg (1874-1951):
Kaizer-Walzer, op. 437

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Elina Vähälä, violin/viulu
Hugo Ticciati, violin/viulu
Andres Kaljuste, viola/alttoviulu
Jakob Koranyi, cello/sello
Simon Crawford-Phillips, piano

Konserten radieras av YLE
YLE radioi konsertin
Radio broadcast via YLE

25€/15€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee
Med S-Förmånskortet / S-Etukortilla: 23€/13€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee

……

RUSK GOES THURSDAY JAZZ
21.00, Black Sheep Pub & Terrace Jakobstad

RUSK-artister/taiteiljat/artists & studerande/opiskelijat/students

I samarbete med / Yhteistyössä / In co-operation with:
Jazzoo r.f./r.y.

Biljetter/Liput/Tickets: 10/8€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee

 

FREDAG 23.11


OFFICIELL SPONOSOR / VIRALLINEN SPONSSORI / OFFICIAL SPONSOR

 


LUNCHKONSERT / LOUNASKONSERTTI / LUNCH CONCERT
12.30, Campus Allegro aula/foyer

Studerande från Musikhuset i Jakobstad
Pietarsaaren Musiikkitalon opiskelijat
Students from Musikhuset i Jakobstad

0€

…..

DIALOGUE OF EXTREMES
18.00, Jakobstads museum (Malmska gården)/Pietarsaaren museo (Malmin talo)/Jakobstad’s museum

Krzysztof Penderecki (1933 – ):
Cadenza per solo viola

Andres Kaljuste, viola/alttoviulu

Jaakko Kuusisto (1974 – ):
Miniö för violin och kontrabas/viululle ja kontrabassolle/for violin and double bass Op. 23

Elina Vähälä, violin/viulu
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass

Erkki-Sven Tüür (1959- ):
Symbiosis

Elina Vähälä, violin/viulu
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass

György Kurtág (1926 – ):
Virag Az Ember

Elina Vähälä, violin/viulu
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass

J.S. Bach (1685-1750):
Solosvit för cello nr 1/ Soolosarja sellolle nro 1/Suite for Cello Solo No 1, BWV 1007

Prélude
Allemande
Courante
Sarabane
Minuets I & II
Gigue
 

Nicolas Altstaedt, cello/sello

15/10€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee

…..

BELOW THE SURFACE
19.30, Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall

Erkki-Sven Tüür & studerande/opiskelijat/students:
BREAKING WAVES IMPRO

Igor Stravinsky (1882-1971) – Arr./ Sov. Lauri Mäntysaari (1982- ):
Våroffer/Kevätuhri/Rite of Spring 

Arrangemang för klarinett, accordeon och cello
Sovitus klarinetille, harmonikalle ja sellolle
Arranged for clarinet, accordeon and cello

FIRST PART – ADORATION OF THE EARTH

Introduction
The Augurs of Spring Dances of the Young Girls
The Young Girls
Ritual of Abduction
Spring Rounds
Ritual of the Rival Tribes
Procession of the Sage
Dance of the Earth

SECOND PART – THE SACRIFICE
Introduction
Mystic Circles of the Young Girls
The Naming and Honoring of the Chosen One
Evocation of the Ancestors
Ritual Action of the Ancestors
Sacrificial Dance

Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Mikko Luoma, dragspel/harmonikka/accordeon
Mikko Ivars, cello/sello

PAUS – VÄLIAIKA – INTERMISSION

Erkki-Sven Tüür (1959- ):
Lichtturme II 

Finländskt uruppförande/Suomen ensiesitys/Finnish premiere

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Hugo Ticciati, violin/viulu
Jakob Koranyi, cello/sello
Heini Kärkkäinen, piano

George Crumb (1929- ):
Vox Balaenae/Voice of the Whale

Vocalise
Sea Theme
Archeozoic
Proterozoic
Paleozoic
Mesozoic
Cenozoic
Sea-Nocturne

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Jakob Koranyi, cello/sello
Heini Kärkkäinen, piano

25/15€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee

 

 

LÖRDAG 24.11


RUSK GOES STADSHOTELLETS BRUNCH
12.30-13.00, Stadshotellet i Jakobstad / Pietarsaaren Kaupunginhotelli

Brunchkonsert med / Brunssi-konsertti / Brunch Concert with
Janne Thomsen, Hugo Ticciati, Christoffer Sundqvist, Andres Kaljuste & Jakob Koranyi

www.cfhotel.fi

…..

KONSERTINTRO/KONSERTTI-INTRO/CONCERT INTRO
18.15, Foajen/Aula/Foyer

 0€

…..

DER TITAN
19.00, Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall

Claude Debussy (1862-1918) – Arr./Sov. Benno Sachs/Arnold Schönberg):
Förspel till en fauns eftermiddag / Faunin iltapäivä / Prelude a l´apres midi d’un faune, L. 86

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Anni Haapaniemi, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Elina Vähälä, violin/viulu
Hugo Ticciati, violin/viulu
Andres Kaljuste, viola/alttoviulu
Mikko Ivars, cello/sello
Heini Kärkkäinen, piano
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso
Mikko Luoma, dragspel/harmonikka/accordeon
Simon Crawford-Phillips, dirigent/johtaja/conductor

Erkki-Sven Tüür (1959- ):
Conversio

Elina Vähälä, violin/viulu
Simon Crawford-Phillips, piano

PAUS – VÄLIAIKA – INTERMISSION

John Cage (1912-1992):
4’33’’

Simon Crawford-Phillips, dirigent /kapellimestari/conductor

Gustav Mahler (1860-1911) – Arr./Sov. Klaus Simon (1968- ):
Symfoni nr 1 / Sinfonia nro 1 /Symphony No 1 

I. Langsam, schleppendImmer sehr gemächlich
II. Kräftig bewegt, doch nicht zu schnell –  Recht gemächlich
III. Feierlich und gemessen, ohne zu schleppenSehr einfach und schlicht wie eine VolksweiseWieder etwas bewegter, wie im Anfang
IV. Stürmisch bewegt – Energisch

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Anni Haapaniemi, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Elias Numminen, klarinett/klarinetti/clarinet
Atsuko Sakuragi, trumpet/trumpetti
Otto Virtanen, fagott/fagotti/bassoon
Jukka Harju, valthorn/käyrätorvi/french horn
Tommi Hyytinen, valthorn/käyrätorvi/french horn
Elina Vähälä, violin/viulu
Hugo Ticciati, violin/viulu
Andres Kaljuste, viola/alttoviulu
Mikko Ivars, cello/sello
Heini Kärkkäinen, piano
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso
Mikko Luoma, dragspel/harmonikka/accordion
Péter Fodor, slagverk/lyömäsoittimet/percussion
Simon Crawford-Phillips, dirigent/johtaja/conductor

25/15€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee
Med S-Förmånskortet / S-Etukortilla: 23€/13€ + exp. avg. / toim. maksu / exp. fee

 

ÖVRIGT PROGRAM / MUU OHJELMA / OTHER PROGRAM

Verk från utställningen Unseen ses på olika ställen i Campus Allegro under RUSK-festivalen. Unseen är en konstutställning producerad av åk 3, bildartesan YA!