Ohjelma

Maanantai 20.11.

Muutokset mahdollisia 

18.00-19.00
ARTIST TALK

Södra Tvärgatan
Vapaa pääsy

Guillermo Galindo, taiteilija

 

Tiistai 21.11.

Muutokset mahdollisia

18.00-19.00
Pikku RUSK

Schaumansali

Vapaa pääsy 

Pietarsaaren seudun musiikkiopiston oppilaat ja opettajat esiintyvät 

Viime vuoden yleisömenestys Pikku-RUSK, konsertti lapsilta lapsille. Schaumansalissa 21.11.2017 klo 18.00. Pietarsaaren seudun musiikkiopiston oppilaat ja opettajat esiintyvät lapsille suunnatussa konsertissa, mukana myös taidekoulu Balatako ym. Tervetuloa konserttiin koko perheen voimin! Vapaa pääsy.

Keskiviikko 22.11.

Muutokset mahdollisia

19.00 –  21.00     
RUSK 1 “It started with a word”
(Avajaiskonsertti)

Schaumansali
Liput: 25/15€

 

Cecilia Damström: Ordet
Christoffer Sundqvist, klarinetti,
Daniel Rowland, viulu I,
Kreeta-Maria Kentala, viulu II,
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Tomas Nunez-Garces, sello,
Niek de Groot, kontrabasso
Annika Mylläri, ääni
Sören Lillkung, ääni

Franz Schreker: Der Wind
Christoffer Sundqvist, klarinetti,
Hervé Joulain, käyrätorvi,
Hugo Ticciati, viulu,
Tomas Nunez-Garces, sello,
Natacha Kudritskaya, piano

Sauli Zinovjev: Piano Quartet ”Chasse- Neige”
Natacha Kudritskaya, piano,
Hugo Ticciati, viulu,
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu,
Tomas Nunez-Garces, sello

VÄLIAIKA

G.Lubbe – G.Ligeti: Ubuntu, alttoviululle ja kurkkulaululle / Alttoviulusoolosonaatista:

I Hora Lunga
II Loop

Gareth Lubbe, alttoviulu & kurkkulaulua

Johannes Brahms: Pianokvintetto op. 34 / F-duuri
Natacha Kudritskaya, piano,
Daniel Rowland, viulu I
Hugo Ticciati, viulu II,
Gareth Lubbe, alttoviulu,
Julian Arp, sello

Torstai 23.11.

Muutokset mahdollisia 

19.00-19.45 
RUSK 2 “ Roots and improvisations 1 – Five years of RUSK”

Schaumansali
Liput: 25/15€ & 45€ (RUSK 2 + RUSK 3)

 

Song of the birds (trad.) – Schnittke – Impro
Gareth Lubbe, Niek de Groot, Guillermo Galindo

Wiljami Niittykoski – J.S. Bach: Niittykoski mollipolska – Sarabande d-molli
Kreeta-Maria Kentala, violin

 Konsta Jylhä – J. S. Bach: Valssi Jaanalle – Gigue (partita d-molli)
Kreeta-Maria Kentala, violin

Raoul Björkenheim: Quintessence
Raoul Björkenheim, kitara,
Daniel Rowland, viulu I,
Hugo Ticciati, viulu II,
Gareth Lubbe, alttoviulu,
Julian Arp, sello

 

20.00-21.00
RUSK 3 ”Roots and improvisations 2”

Black Box, Campus Allegro
Liput: 25/15€ & 45€ (RUSK 2 + RUSK 3)

Raoul Björkenheim, Guillermo Galindo, Benny Ojala 

 

21.30-22.15
RUSK 4 “RUSK goes O’Learys”

O´Learys Pietarsaari
Liput: 7/5€

Raoul Björkenheim, Gareth Lubbe, opiskelijat

 

22.30-23.30
LATE NIGHT JAM @ BLACK SHEEP PUB & TERRACE

Black Sheep Pub & Terrace
Vapaa pääsy

RUSK-taiteilijat

Yhteistyössä: Jazzoo r.f.

 

Perjantai 24.11.

Ändringar möjliga / Muutokset mahdollisia / Changes possible

13.00-16.00
JUHLASEMINAARI

Schaumansali

Liput: 50€ + toim.maksu

Lisätietoja:
http://ruskfestival.fi/juhlaseminaari/

 

18.00-19.00
RUSK 5 “Apart/Together”

Pietarsaaren Museo
Liput: 25/15€ & 45€ (RUSK 3 + RUSK 4)

 

J.S. Bach – Trad.: Gavotte en rondoe – Pikkulukkarin sotiisi
Kreeta-Maria Kentala, viulu

 J.S. Bach: Goldbergvariationerna / Goldberg-muunnelmat / Goldberg variations BWV 988
Daniel Rowland, viulu,
Gareth Lubbe, alttoviulu,
Julian Arp, sello

F. Berwald: Kvartetto pianolle ja puhaltajille op. 1
Natacha Kudritskaya, piano,
Christoffer Sundqvist, klarinetti,
Hervé Joulain, käyrätorvi,
Bram van Sambeek, fagotti

  

19.00-19.15
KONSERTTI-INTRO

Östra Långgatan (Aula)

 

19.30-20.10
RUSK 6 “Identity”

Schaumansali
Liput: 25/15€ & 45€ (RUSK 3 + RUSK 4)

 

Trad. – J.S. Bach:  Peltoniemen hintrikin surumarssi (trad.) –  Allemande d-moll/d-molli
Kreeta-Maria Kentala, viulu

Toivo Kuula: Eteläpohjalaisia tansseja, op. 17a (3,1,2)
Kreeta-Maria Kentala, viulu,
Natacha Kudritskaya, piano

Jean Sibelius (sov. Jaakko Kuusisto): En Saga, op. 9 oktetille     
Christoffer Sundqvist, klarinetti,
Hervé Joulain, käyrätorvi,
Bram van Sambeek, fagotti,
Kreeta-Maria Kentala, viulu,
Hugo Ticciati, viulu,
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu,
Tomas Nuñez-Garcés, sello, 
Niek de Groot, kontrabasso

Ralf Nyqvist (sov.): Vismedley
Festivaaliartistit, Pietarsaaren Musiikkitalon laulajat ja ensemble

 

20.30-23.00       
RUSK JUHLAILLALLINEN 

Campus Allegro 24.11. 20.30-23.00

 

Hinta sisältää konserttilipun RUSK 6 “Identity”-konserttiin Schaumansaliin klo 19.30-20.30 (ohjelma alla), alkumaljan, kolmen ruokalajin illallisen ja kaksi kaatoa viiniä tai alkoholittoman juoman sekä illan musiikkiohjelman viulisti Daniel Rowlandin ja pianisti Natacha Kudritskayan kanssa.

Liput: 70€ + toim.maksu

 

Lauantai 25.11.

Muutokset mahdollisia

 

18.15-18.45
Performanssi: ”RISK-RUSK SITUATION”

Södra tvärgatan      
Vapaa pääsy

Guillermo Galindo, Novia/Visuaalinen taide ja Novia/Musiikki

 

19.00-21.00
RUSK 7 “Let it fly”

Schaumansali
Liput: 25/15€

 

Bernhard Crusell: Concert Trio “Potpourri” klarinetille, käyrätorvelle ja fagotille 
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Hervé Joulain, käyrätorvi
Bram van Sambeek, fagotti

 

Bela Bartok: Jousikvartetto nro 1 
Daniel Rowland, viulu I,
Hugo Ticciati, viulu II,
Gareth Lubbe, alttoviulu,
Julian Arp, sello

 

Sebastian Fagerlund: Oktett ”Autumn Equinox” klarinetille, fagotille, käyrätorvelle ja jousikvintetille 
Christoffer Sundqvist, klarinetti,
Bram van Sambeek, fagotti,
Hervé Joulain, käyrätorvi,
Liza Ferschtman, viulu I,
Hugo Ticciati, viulu II,
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu,
Tomas Nunez-Garces, sello,
Niek de Groot, kontrabasso

VÄLIAIKA

P.I. Tsaikovski: Jousisekstetto “Souvenir de Florence”
Liza Ferschtman, viulu I,
Daniel Rowland, viulu II,
Gareth Lubbe, alttoviulu I,
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu II,
Julian Arp, sello I,
Tomas Nunez-Garces, sello II,
Niek de Groot, kontrabasso